Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 918 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Bezradność w bezradnym teatrze dworcowym

wtorek, 08 marca 2016 12:29
Skocz do komentarzy

Przyznam się, że jestem w nie lada rozterce. Mając słabość do ambitnych teatrów piwnicznych, zszedłem do piwnic dworcowych Teatru Gdynia Główna w Gdyni. Działa tutaj grono mocno zaangażowanych osób, realizujących spektakle dla różnorodnej wiekowo publiczności, oparte na poważnej literaturze i stałej miejskiej dotacji. Podobno ich teatr / zdaniem zagorzałych sympatyków i zaprzyjaźnionych recenzentów / wcale nie ustępuje pola profesjonalnym scenom Trójmiasta.... Rzeczywiście - cena biletu była "profesjonalna". Chwilę potem ogarnęła mnie nieogarniona bezradność wobec tego, co oglądam i tego, co powinienem zrobić.

               Po pierwsze - bezradność autora monodramu, znanego w latach 90-tych ubiegłego wieku "brutalisty", Marka Ravenhilla, wobec tematu, który sobie zadał. Napisał brutalny tekst "Produkt" na temat terroryzmu, ale żeby było satyrycznie i erotycznie, wymyślił narrację o pokrętnej miłości między Amerykanką a islamskim terrorystą; co programowo miało być niedorzeczne. Dodatkowo, chcąc zakpić z mentalnych postaw, stereotypów i przekłamań na ten temat oraz dopiec mass mediom koloryzującym po kupiecku wszystko, co się da sprzedać, pokazał nam tę historię poprzez relację między aktorką / Oliwia / i producentem filmowym / James /, opowiadającym, co znajduje się w scenariuszu jego nowego filmu, do którego chce zaangażować aktorką, jako kochankę terrorysty. On cały czas gada, a ona słucha... Mamy uwierzyć, że to pazerni na forsę i frekwencyjny sukces filmowcy manipulują i uwodzą widzów fałszywym obrazem zagrożenia terrorystycznego. Co poważnie myśli o terroryzmie Mark Ravenhill - nie wiemy.

                    Po drugie - bezradność reżysera, Michała Rzepki, wobec takiego materiału literackiego i zaangażowanych do takiej roboty aktorów. Reżyser nie mógł się zdecydować w jakiej wyrazistej i spójnej konwencji teatralnej chce zrealizować swój spektakl. Czy to ma być dramat psychologiczny, groteska, "czarna komedia",kabaret, stand-up... Mamy więc materii stylistycznej pomieszanie. Nie potrafił poprowadzić aktorów, pomóc im zbudować określone postaci, uwiarygodnić działania sceniczne. Tworzenie właściwych relacji i kontaktów między partnerami w grze scenicznej, przy dramaturgicznym założeniu, że aktor mówi cały czas, a aktorka wyłącznie milczy i aktywnie słucha, jest niezwykle trudne i wymaga profesjonalnego warsztatu. Są fragmenty, gdzie aktor-James wchodzi w rolę reżysera, stawiając aktorce-Oliwii zadania do wykonania, prowokując do reakcji. Efekt jest taki, jakby Michał Rzepka, podający się publicznie za reżysera, nigdy nie oglądał prawdziwej próby i jak reżyser pracuje z aktorami, co podważa sceniczną wiarygodność tych scen. Powstaje wrażenie, że para aktorów została puszczona samopas, a reżyser ... w Berdyczowie. 

                            Po trzecie - bezradność aktorów: Wojciecha Jaworskiego / główny bohater / i Zofii Nather / żeńskie tło / ma swoje źródło w potencjale na poziomie zaledwie amatorskim. Nie jest winą Wojciecha Jaworskiego, że uwierzył, iż producent filmowy, kiedy opowiada o swoim scenariuszu, to wpada w tokujący trans, rozsadzają go emocje, zachowuje się jak wariat i zapomina o obecności partnerki; tak go nakręca własne dzieło... Chory psychicznie wizjoner ? Spotęgowana ekspresja aktora, krzykliwość, chaos gestyczny, monotonia w tempie i rytmie mówienia, przekładanie emocji na tłamszenie i ciskanie różowymi workami sako, niszczenie krzesła... dało efekt w postaci dużych plam potu pod pachami. Ponadto - Wojciech Jaworski nie znalazł środków wyrazu, żeby oddzielić od siebie dwie różne postaci, które miał wykreować: producenta i terrorysty. Próbował zmieniać głos. Za mało. Zapatrzony w swoje "granie", zgubił sceniczną partnerkę. Zofia Nather / Oliwia / nie bardzo wiedziała, co ma robić przy tak ekspansywnym partnerze. Starała się słuchać, co opowiada, uśmiechała się dyskretnie, przemieszczała się zgodnie z wolą kolegi; widać było, że znalazła się tutaj przypadkowo... Jaka tam z niej amerykańska gwiazda filmowa !  

                             No i jak przystało na "brutalistyczny" spektakl na podstawie brutalistycznej sztuki brutalistycznego autora, musiały się ujawnić tzw. momenty. Akt kopulacyjny na białej kanapie okazał się zgoła nie brutalistyczny z powodu małego uświadomienia seksualnego aktora i aktorki. A i jak to zrobić przez rajstopy, żeby zrobiło wrażenie... Pokaz jak się "ciągnie laskę" był bardziej przekonujący. Że nie wspomnę w detalach o słowach na "ch" i "k"... Przed awersją uratowała mnie wszechobecna nuda, rozsnuwająca szczelną kurtynę między sceną a widownią. Po co ten Ravenhill w tej piwnicy ? Po co tyle nie zagospodarowanego teatralnie wysiłku i potu ? Po co...? I tutaj - moja bezradność: nie sposób walczyć z takim zaangażowaniem i fascynacją teatrem, bo one same w sobie są wartością... A wtedy moje "po co" - na co ? Pewnie to wszystko dlatego, że zszedłem za nisko na dworcu.

 

Podziel się
oceń
10
0Więcej na ten temat


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 20 października 2017

Licznik odwiedzin:  721 094  

Horoskop

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O mnie

Absolwent socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, absolwent reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, scenograf, dyrektor teatrów, tłumacz-adaptator,poeta, dramaturg, krytyk teatralny, wykładowca uniwersytecki,dziennikarz...i fajny chłop! Chcesz wiedzieć więcej: odwiedzaj blogi :
W NURCIE ZDARZEŃ - jasielo.bloog.pl
WEJŚCIE AKTORA ! - j-ski.bloog.pl
LABIRYNT TEATRU - sielski-ja.bloog.pl
WIERSZO-STAN - trajner.bloog.pl
NOTATKI REŻYSERA - frampolanin.bloog.pl
GALERIA - moje premiery - mojepremiery.bloog.pl
AMWAY - to jest to ! - amway.bloog.pl
UT SUPRA - utsupra.bloog.pl
PRZEKŁADY SZTUK ......
Zapraszam także na portal: PISARZE.PL
adres : jasielo@wp.pl


O moim bloogu

bezkompromisowe refleksje i polemiki polityczno-społeczne, profesjonalnie o teatrze,aktorstwie i reżyserii, poezjowanie i przekłady dramatów, coś o kulturze, trochę filozofowania i takie tam...kilka r...

więcej...

bezkompromisowe refleksje i polemiki polityczno-społeczne, profesjonalnie o teatrze,aktorstwie i reżyserii, poezjowanie i przekłady dramatów, coś o kulturze, trochę filozofowania i takie tam...kilka różnych blogów: labirynt teatru, galeria premier, wierszo-stan, przekłady literackie...

schowaj...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 721094
Wpisy
  • liczba: 508
  • komentarze: 4243
Galerie
  • liczba zdjęć: 0
Punkty konkursowe: 1301
Bloog istnieje od: 3944 dni

Lubię to